Wymiana opon dwa razy do roku

Często zapominamy o zwykłych sprawach, które są ważne dla zachowania bezpiecznej jazdy. Tym samym ważnym krokiem jest wymiana opon. Spełnia ona swoją podstawową funkcję – pomaga w utrzymaniu bezpiecznych i stabilnych warunków jazdy.

Według ekspertów – najlepiej jest wymieniać opony dwa razy w roku – najlepiej na wiosnę i jesienią. Powody są tyleż proste, co ważne:

* Zimowe warunki dają twardszą i śliską powierzchnię oraz skomplikowany układ śniegu i lodu na drogach, co wpływa na trudność poruszania się po nich.
* Latem opony gromadzą dużo bardziej intensywne ciepło i mogą być źródłem większych awarii przez zwiększenie odległości hamowania, niż to jest konieczne.
* Wymiana opon dwa razy do roku może pomóc uniknąć sytuacji, w których istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia felg. Wybieraj opony wysokiej jakości, aby upewnić się, że mają one dobrą przyczepność po obu stronach sezonu.

Kiedy już postanowisz wymienić opony, musisz upewnić się, że są one kompatybilne z Twoim autem i pasują poprawnie. Biorąc to pod uwagę, rozszerzenie sezonu polegające na dwukrotnej wymianie opon może okazać się bardzo korzystne – nic tak nie zapewni Ci poczucia bezpieczeństwa i poradzi sobie z sporadyczną trudnoprzebywalną powierzchni (na przykład podczas trudnych warunków atmosferycznych), jak nowe opony o lepszej przyczepności niż stare.

Odwrotnie niż w przypadku samochodów, dla których zaleca się wymianę opon raz na dwa lata, obecnie coraz częściej spotyka się zalecenie wymiany opon w samochodzie osobowym nawet kilka razy do roku. Rozważając własne bezpieczeństwo i nienaganne działanie pojazdu, warto dokonywać takich wymian.

Jednym z powodów przymusowej wymiany jest gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego. Spada on z powodu zmian klimatycznych i skutkiem tego jest zmniejszenie kontaktu podłoża z oponami. Aby utrzymać optymalne poziomy przyczepności, należy poddać okresowej weryfikacji stan opon.

Kolejnym problemem jest kruszenie się gumy opony. Fizyczne starzenie się gumy jest nieuniknione i powoduje obniżenie jej elastyczności i trwałości. W takim przypadku istnieje duże ryzyko pęknięcia opony podczas jazdy, co może doprowadzić do tragedii na drodze. Rokowanie stanu opony powinno być realizowane co najmniej dwa razy do roku lub częściej, jeśli jest to możliwe.

Należy również pamiętać, że dobre stosunki higieniczno-sanitarne są ważne także dla samochodu. Nawet holowanie ma wpływ na stan opon i jazda na nich może być niebezpieczna.

Podsumowując, eksperci motoryzacyjni szybko docenili konieczność okresowej wymiany opon – nawet 2-3 razy do roku. Wystarczy okresowo kontrolować stan swoich opon, aby móc bezpiecznie prowadzić samochód i omijać utratę przyczepności czy uszkodzenia spowodowane starzeniem się wewnętrznych struktur opony.

Każdy z nas ma swój pojazd. Aby utrzymać je w dobrym stanie oraz optymalnych warunkach bezpieczeństwa, trzeba regularnie wykonywać różne czynności konserwacyjne. Jednym z kluczowych elementów pojazdu są oczywiście opony. W końcu to one są naszym głównym łącznikiem z drogą.

Aby być naprawdę bezpiecznym i zminimalizować ryzyko wypadków, warto wymieniać opony dwa razy w roku. Jesienią i wiosną powinniśmy zastąpić letnie i zimowe opony, aby dopasować je do aktualnych warunków atmosferycznych. Śnieg i lód na drogach mogą być szczególnie niebezpieczne dla samochodu, alewybierając odpowiednie opony, można tego uniknąć.

Jesienią, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7°C , powinniśmy wymienić nasze letnie opony na mieszanki o większej przyczepności i lepszym hamowaniu na mokrej nawierzchni. Przed wiosną warto wymienić je na nowe opony letnie – nawet jeśli stare sztuki są jeszcze zdatne do użytku, gdyż jejgumy starzeją się i tracą swoje właściwości po upływie okresu tzw. „alkilizacji” czyli na skutek starzenia się gumy syntetycznej w wysokich temperaturach.

Regularna wymiana opon to nie tylko bezpieczeństwo podczas jazdy – to również oszczędności pieniędzy! Gdy zachowamy odpowiedni stan techniczny opon, możemy uniknąć dodatkowych kosztów remontów i napraw ogumienia oraz efektywniejszy pobór paliwa przez auto.

Podsumowując – Wymiana opon dwa razy do roku to integralny element udraglenia pojazdu oraz ochrona Ci i Twojej rodzinie przed jezdzie drogowymi niebezpieczeństwami.